Forholdene i Kenya er svært krevende før helgens løp.

Solberg spår ekstremt krevende Rally Kenya:

– Årets viktigste løp

Oliver Solberg innrømmer at det er krevende å plutselig være en gullkandidat. I helgens Safari Rally Kenya venter svært krevende forhold. 

Publisert

RALLY: Denne uken er det duket for årets tredje VM-runde i rally, og det er spektakulære Rally Kenya som står for tur. 

RALLY: Denne uken er det duket for årets tredje VM-runde i rally, og det er spektakulære Rally Kenya som står for tur. 

Kjent for å være en langtekkelig maraton-utfordring siden 1973, og fortsatt en tøff oppgave siden returen i mer moderne rammer i 2021. Nå ligger det an til å bli en ekstremt tøff utgave. 

– Det er kanskje det røffeste og vanskeligste Safari rally det har vært på alle år tror jeg. Ikke så mye på grunn av sand og sånne ting som jeg satte meg fast på i fjor, men det er bare så enormt mye regn og vann og oversvømmelser. Regnsesongen har starta en måned tidligere så det er oversvømmelser over alt og veiene er helt ødelagt, forteller Oliver Solberg etter recce i Kenya. 

Regner vekk

Helgens løp kan bli en kamp om å overleve, og unggutten spår at det kan få betydelig utfall allerede etter den første fulle dagen med kjøring. 

– Jeg tror det blir det viktigste løpet hele året. Etter fredagen kan mye allerede ha skjedd med bil, punkteringer og feil. Jeg tror det kan slå om mesterskapet litt, rett vei håper jeg for min del. Ting kan snu fort resultatmessig dene helgen.

I 2025 ble det stopp for Solberg i WRC 2 da han sto fast i den såkalte «fest fesh»-sanden. Det blir trolig ikke et like stort problem denne gangen, men det er altså nok av andre utfordringer. 

– De tok bort den verste delen som jeg satt meg fast på i fjor, for de sa at det var for ille, jeg vet jo det jeg sa jeg! Nå er det vel mer regn, vann, spor, slag, hull og stein, men det er nok utfordring det for å si det sånn.

Rally Kenya er også kjent for å preges av plutselige væromslag, noe som også kan bli en faktor denne gangen. 

– Det er veldig lokalt regn så det kommer veldig mye på kort tid, så det kan snu om veldig fort, sier Solberg.

Kontrollert tempo

Solberg har levd på kanten så langt denne sesongen. I Rally Monte-Carlo kjørte han ut på et jorde og måtte knuse et gjerde for å komme tilbake på seierssporet. I Rally Sverige kjørte han ut i grøfta og kom seg på mirakuløst vis videre.

I dette løpet tror han ikke det vil handle om å ikke få problemer med bilen underveis, men å ha minst problemer totalt sett. 

– Jeg tror det. Det er lett å si nå, men jeg tror det blir litt sånn. Det har ikke noe å si om du er 30 sekunder bak etter fredagen eller om du har mistet 15 sekunder på første etappe. Jeg tror det er mye viktigere å ha den taktikken enn å prøve å ta hvert tidel eller å prøve å vinne med ti sekunder. Da kan du fort tape to minutter, 

Rally Kenya
Torsdag 12. mars
Rally-VMRally KenyaShakedown06:01
Rally-VMRally KenyaSS1 Camp Moran 114:03
Rally-VMRally KenyaSS2 Mzabibu 115:21
Fredag 13. mars
Rally-VMRally KenyaSS3 Camp Moran 206:03
Rally-VMRally KenyaSS4 Loldia 107:06
Rally-VMRally KenyaSS5 Kengen Geothermal 108:24
Rally-VMRally KenyaSS6 Kedong 109:17
Rally-VMRally KenyaSS7 Kedong 212:00
Rally-VMRally KenyaSS8 Kengen Geothermal 212:58
Rally-VMRally KenyaSS9 Loldia 213:56
Rally-VMRally KenyaSS10 Mzabibu 214:59
Lørdag 14. mars
Rally-VMRally KenyaSS11 Soysambu 106:35
Rally-VMRally KenyaSS12 Elmenteita 107:35
Rally-VMRally KenyaSS13 Sleeping Warrior 108:33
Rally-VMRally KenyaSS14 Soysambu 213:05
Rally-VMRally KenyaSS15 Elmenteita 214:05
Rally-VMRally KenyaSS16 Sleeping Warrior 215:03
Søndag 15. mars
Rally-VMRally KenyaSS17 Oserengoni 106:09
Rally-VMRally KenyaSS18 Hell's Gate 107:35
Rally-VMRally KenyaSS19 Oserengoni 208:38
Rally-VMRally KenyaSS20 Hell's Gate 2 - Power Stage11:15
Få full oversikt på Helgeplanleggeren!

Å kjøre kontrollert og å holde igjen nok til å unngå punkteringer og uhell er en egenskap blant annet Elfyn Evans kjennetegnes av. Oliver trekker frem erfaringen fra fjorårets sesong i WRC 2. 

– Jeg gjorde det ofte i Rally2 i fjor. Det handler om å finne den balansen, og vil jeg angripe så er ikke det noe problem, men å finne en balanse med litt mer rytme. Den balansen må du finne, slår han fast. 

Elfyn Evans vant Rally Sverige og tok samtidig over ledelsen i VM. Dermed skal Solberg starte som nummer to på veien fra start. 

– Å starte tidlig kan være både en fordel og ikke, det kommer helt an på forholdene. Sånn som været er nå kan vi kanskje ha en fordel, men jeg tror ikke det har så mye å si i dette løpet her, 

Rart å være gullfavoritt

Fokuset ligger på å få en helg uten de store problemene. Følgelig er det viktigere å sikre en god andel poeng fremfor å ta risiko for å vinne løpet. 

– Jeg vil jo prøve å få en «clean» helg og ta bra med poeng og ligge i en god posisjon i mesterskapet etter helgen når mesterskapet kommer for å ha «clean» og bra vei, sier Solberg. 

– Det handler mye mer om å ta solide poeng. Kan du ta toppoeng så er det fantastisk, men det handler mye mer om å ha en god andel poeng før asfalten kommer enn å ha et brutt løp. Det er mye viktigere enn å prøve å vinne et løp som dette, fortsetter han. 

For på kort tid har han gått fra å være et talent til å bli en høyst reell tittelkandidat i VM. 

– Det er vanskelig å si om jeg skal kjempe for det, men jeg vil jo prøve å gjøre det beste jeg kan. Det blir jo mye læring underveis, spesielt når vi kommer til løp de andre kan veldig godt med disse bilene, men litt nyere og endrede løp. Klarer jeg å ha et solid laveste nivå i de løpene som er vanskeligst for meg også satse på de løpene jeg kan ha god sjanse, så tror jeg alt er mulig, 

Solberg innrømmer at det er en krevende posisjon å være i. 

– Det er en litt vanskelig situasjon må jeg si, for jeg har ikke helt skjønt det selv enda. Jeg burde ikke ha forventingene for det, men nå når jeg har vunnet to av tre løp i bilen og hadde solide poeng i Sverige så har jeg jo troa på at alt er mulig og at jeg kan, men man må også være litt realistisk. Det er fort gjort å glemme det oppi alt, men det er som jeg sa å prøve å finne den balansen.

Powered by Labrador CMS