Ask Jacobsen og Kristian Lien over målrampa til en finfin fjerdeplass på hjemmebane, i NM-debuten attpåtil.

Ask (18) er klassens nyeste tilskudd etter 15 år med ustabil utvikling

De nyere tohjulsdrevne bilene er ikke alltid til å bli klok på. Men én ting er sikkert; den tiltrekker seg nye unge førere, og spesielt én R2-bil holder seg stadig konkurransedyktig.

Publisert Sist oppdatert

RALLY: På hjemmebane under Numedalsrally fikk Ask Levorsen Jacobsen æren av å gjøre sin debut i en NM-klasse i norsk rally. Ikke at det er noe nytt for ham å kjøre Numedalsrally i seg selv, han har tross alt kjørt ungdomsklassen her to ganger tidligere - men 18-åringen viste både på Smådøla og totalt sett i løpet at han kan være en spennende fører i klassen for nyere tohjulsdrevne biler.

RALLY: På hjemmebane under Numedalsrally fikk Ask Levorsen Jacobsen æren av å gjøre sin debut i en NM-klasse i norsk rally. Ikke at det er noe nytt for ham å kjøre Numedalsrally i seg selv, han har tross alt kjørt ungdomsklassen her to ganger tidligere - men 18-åringen viste både på Smådøla og totalt sett i løpet at han kan være en spennende fører i klassen for nyere tohjulsdrevne biler.

– Nei jeg skal ikke si det for sikkert, men vi kan jo prøve, smiler Jacobsen på om det er han som nå som representerer den nyeste generasjonen aktive kappkjørere på skogen fra det aktive og nære miljøet i Numedal.

Konkurransedyktig R2-bil

I mål var han totalt kun 0,4 sekunder på kilometeren bak klassevinner Marius Solberg Hansen i sitt aller første NM-løp. Og er det noe denne klassen nå kan trenge, så er det nye unge førere som tar steget opp fra ungdomsklassen og inn i NM-poengene.

– Det er veldig moro egentlig. Vi hadde ikke trodd vi skulle henge med så godt. Det er veldig artig når det klaffer sånn, sier 18-åringen, som satser på å kjøre full NM resten av sesongen.

Ask Jacobsen har tatt over Peugeot 208 R2-bilen som Martin Stenberg har kjørt de siste årene, etter å ha kjørt to år i ungdomsklassen.

Foruten Ask så har også Andreas Braathen meldt seg på i denne klassen i år, i tillegg til at nevne vinner Solberg Hansen, fjorårets sølvmedaljør Herman Lie-Nielsen og ikke minst supertalentet Karl Peder Nordstrand, som er tilskuddene som er født etter 2000-tallet.

Fellesnevneren her er at alle kjører, eller har vært innom, Peugeot 208 R2. Om mulig en tilårskommenbil som Steve Røkland tok inn til Norge for hele 12 år siden for første gang, men like fullt fortsatt konkurransedyktig - også i konkurranse mot de nye Rally4-bilene.

– Når det er en så lettkjørt og fin bil, så skjønner jeg at det går an å kjørte fort med den. Det er helt vilt, sier Jacobsen.

Største deltakelse på to år

Selv har han lagt grunnlaget i ungdomsklassen i en Peugeot 306. Og de siste årene har deltakelsen også holdt seg svært lav, hvor det i år kun har vært to førere som har kjørt i ungdomsklassen.

– Jeg vet egentlig ikke helt, men det er vel kostnader da. Det er jo veldig dyrt. B-Zero, som er så billig, har jo tatt seg opp veldig, men ungdomsklassen er en veldig fin og lærerik start, sier Ask på spørsmål om hvorfor han tror ingen flere gjør som han.

Uansett, NM-klassen for nyere tohjulsdrevne biler har svingt veldig de siste årene, etter at de i starten av klassifisering i 2011 hadde sin største boost helt i starten - med 2013 som det soleklare toppåret.

Men pila peker på mange måter oppover med 10 deltakere i klassen sist helg, som er det høyeste deltakerantallet i klassen på nesten to år, og vi skal ikke mer enn ett år tilbake til Rally Finnskog i fjor hvor det kun var fire førere på plass i klassen. Det var det nest laveste bunnpunktet i klassens historie siden 2011, kun «slått» av Rally Sørland i covidåret 2020 med kun tre deltakere.

Vi har samlet sammen all relevant statistikk og data med god tilgang og oversikt fra en enestående databasesiden eWRC-results.com og satt dette i system, og under kan du se hvordan utviklingen i klassen har vært med tanke på deltakelse og resultater fra de aktive førerne helt tilbake til 2011 som da innebærer 15 år og 16 sesonger med data.

Powered by Labrador CMS