Max Verstappen, Charles Leclerc, Yuki Tsunoda og Oliver Bearman var blant de som hadde interessante perspektiver å dele med mediene natt til torsdag norsk tid.

Mediedag:

Dette sa Formel 1-førerne før Las Vegas Grand Prix

Mercedes nekter å være favoritter, Leclerc verdsetter kjeft fra sjefen, Stroll nekter å godta kjeft fra Colapinto, Yuki Tusnoda er nervøs og Max Verstappen vil ta Daniel Ricciardos startnummer.

Publisert

FORMEL 1: Før løpshelgen ruller i gang natt til fredag norsk tid har Formel 1-førerne som vanlig snakket med pressen om stort og smått. Her er noen av høydepunktene i forkant av årets tredje siste løpshelg. 

FORMEL 1: Før løpshelgen ruller i gang natt til fredag norsk tid har Formel 1-førerne som vanlig snakket med pressen om stort og smått. Her er noen av høydepunktene i forkant av årets tredje siste løpshelg. 

Mercedes avskriver seier

Før helgens Las Vegas Grand Prix trekkes Mercedes frem som en hen seierskandidat, men teamet nekter å godta den forhåndsomtalen. 

George Russell vant fjorårets løp fra pole position, og teamet har ofte satt pris på steder med lavere temperaturer som i Las Vegas. I år er løpsstarten dog to timer tidligere, og det er følgelig ikke like kaldt. 

Toto Wolff tror ikke på seier i Las Vegas.

– Jeg har sagt at vi bare skal beholde akkurat den samme bilen som vi hadde i fjor, ikke endre den, men dessverre er det ikke slik lenger. Så vi må være veldig analytiske med tanke på hvilken bil vi trenger til Las Vegas, hva er temperaturen, og om vi kan gjenskape den typen prestasjoner. Men jeg tviler. Vi må bare dra dit med åpne sinn. Det er en ny helg, og forhåpentligvis kan vi prestere bra, sa teamsjef Toto Wolff. 

Nervøs Tsunoda

Det har nærmest blitt en vane at silly season avsluttes med usikkerhet rundt Red Bulls førerkabal, og slik er det også i år. På vei inn i årets siste tre løpshelger er det ikke avklart hvem som skal kjøre hvor i 2026. 

Får han bli? Yuki Tsunoda går en usikker fremtid i møte.

Ryktebørsen skal ha det til at Arvid Lindblad uansett skal inn i Racing Bulls, og at Isack Hadjar rykker opp til Red Bull ved siden av Max Verstappen. I så fall står det mellom Yuki Tsunoda og Liam Lawson om det siste setet i Racing Bulls. 

Avgjørelsen blir stadig utsatt, og fremfor å ta valget innen slutten av måneden kan man nå måtte vente helt til siste løp i Abu Dhabi. Tsunoda selv er nervøs. 

 – Hvis jeg sier at jeg ikke er nervøs, ville det være en løgn. Det er bare en lignende situasjon som i fjor eller til og med for to år siden, så for å være ærlig har jeg blitt vant til det. Det er en del av Formel 1, sa Tsunoda ifølge Motorsport.com

– Det gode er at jeg har opplevd den situasjonen mange ganger. Jeg vet hva jeg må gjøre i de neste løpene. Til syvende og sist kan jeg ikke kontrollere disse avgjørelsene, ikke sant? Så det jeg kan kontrollere er å prestere og gjøre mitt beste. Det er det jeg liker, det er det jeg er her for, så det er det jeg skal gjøre, fortsatte Tsunoda. 

Tsunoda er en av flere navn som er nevnt i forbindelse med det ledige IndyCar-setet ved siden av Dennis Hauger i Dale Coyne Racing. Han er også høyaktuell som test- og reservefører for Aston Martin, som neste sesong skal kjøre med Honda-motorer. 

Leclerc svarer sjefen

Charles Leclerc lar seg ikke prege av sjefens kritikk.

Etter løpshelgen i Brasil har Ferrari-sjef John Elkanns uttalelser fått stor oppmerksomhet. Budskapet var i korte trekk at mekanikere og ingeniører gjør en god jobb, men at førerne måtte fokusere mer på å kjøre og snakke mindre, samtidig som at han satte utfordringene i Formel 1 opp mot suksessen Ferrari nyter i Langdistanse-VM. 

– John og jeg har kjent hverandre i mange år, så vi har et veldig godt forhold, og vi har åpenbart jobbet sammen i mange år. Vi kjenner hverandre, og jeg vet at John er en veldig ambisiøs person og ønsker å presse alle til det ytterste for å oppnå maksimale resultater, sa Charles Leclerc. 

Monegaskeren hadde snakket med Elkann i forkant av uttalelsene, og tok det ikke for bokstavelig. 

– Han elsker Ferrari, jeg elsker Ferrari, vi elsker alle Ferrari, og vi prøver å gjøre vårt beste i enhver situasjon. Jeg så faktisk ikke nyhetene. John ringte meg før det, akkurat som han gjør etter hvert løp for å ta igjen det tapte, og for å fortelle meg at budskapet han ønsket å sende var positivt, da han sa at vi må gjøre det bedre, og at det er klart for alle. Så egentlig er vi enige, og jeg vil gjøre absolutt alt for å bringe Ferrari tilbake til toppen. Dette har jeg alltid sagt tidligere, og jeg har alltid gjort mitt beste. Jeg vil prøve å gjøre det bedre. Det er virkelig prioriteten i teamet og det vi ønsker å oppnå, sa Leclerc. 

Leclerc, som i Brasil måtte bryte etter å ha blitt involvert i et sammenstøt mellom Oscar Piastri og Andrea Kimi Antonelli, verdsetter å ha en ærlig sjef på toppen. 

– John har alltid vært veldig ærlig med meg. Og jeg tror det er veldig sjeldent. Jeg har sett det gjennom hele karrieren min, når du er i Formel 2, Formel 3, er det veldig lett å møte folk som er ærlige med deg. Når du kommer til Formel 1 og statusen din endrer seg litt, er det mye vanskeligere å faktisk finne folk som er ærlige med deg. John har alltid vært ekstremt ærlig med meg, og når han mener jeg har gjort noe galt, eller at noen har gjort noe galt i teamet, sier han det, forteller Leclerc. 

Stroll svarer Colapinto

Lance Stroll svarer Franco Colapinto, og teller samtidig opp poengstatus.

Franco Colapinto har vært kritisk mot Aston Martins Lance Stroll, og hans kjørestil i forbindelse med Gabriel Bortoleto i Brasilø

– Stroll tar bare alltid folk ut, ser bare ikke i speilet, etterlater ingen plass, og han satte Gabi i veggen. Det er det han gjør hver gang, sa Colapinto ifølge Motorsport.com

Nå svarer Stroll på anklagene fra Alpine-føreren. 

– Jeg hørte om det. Jeg vet ikke. Kanskje han er frustrert og sint på livet. Jeg vet ikke hvor mange poeng han har i mesterskapet. Jeg kan ikke si det, sa Stroll før han la til:

– Han har null poeng. Jeg vet ikke. Han burde nok fokusere på sine egne ting og prøve å score noen poeng i år, fortsatte kanadieren. 

Bearman i kjempeform

Oliver Bearman stormet i fjor inn på Formel 1-scenen som debutant, og han endte opp med et fast sete hos Haas denne sesongen. 

Oliver Bearman har vært i strålende form den siste tiden.

Starten av sesongen endte med varierende resultater for den unge briten, men den siste tiden har han imponert stort. En 4. plass i Mexico og en 6. plass i Brasil har resultert i 24 viktige poeng poeng for Haas. Samtidig har Bearman passert sin langt mer erfarne teamkamerat Esteban Ocon i førermesterskapet. 

– Det er definitivt på grunn av oppgraderingen, og jeg er veldig stolt av teamet for hva de gjorde med det, fordi det er et risikabelt trekk. Men det har gitt oss noen poeng, som var målet. Jeg tror ikke effekten av oppgraderingen var enorm. Den trenger ikke å være enorm på dette stadiet hvor vi er med bilene og hvor nærme alle er. Det er ikke en revolusjonerende oppgradering, men det trenger den ikke å være for å ha revolusjonerende resultater, forklarer Bearman. 

Samtidig er det mer enn bilen som spiller en rolle, noe avstanden ned til Ocon har vært et tegn på. 

– Siden sommerpausen har jeg prøvd å legge til litt mer struktur i helgene mine, hvordan jeg går gjennom helgene. Før brukte jeg all tiden på å fokusere på hvordan jeg kan forbedre kjøringen min og hvordan jeg kan forbedre biloppsettet for å finne den halve tiendedelen. Jeg brukte egentlig ikke tid på å tenke på hvor hodet mitt er før jeg setter meg inn i bilen og setter meg mål for hver økt. Nå sørger jeg bare for at jeg en halvtime før økten slutter å jobbe med oppsettet og kjøringen og alle de tingene, og fokuserer på den mentale siden. Jeg syntes det var ganske nyttig, sier Haas-føreren. 

Verstappen vil ha Ricciardos nummer

Max Verstappen er innstilt på at det vil bli krevende å ta igjen begge McLaren-førerne og sikre nok en VM-tittel denne sesongen. Det betyr at han også må gi fra seg sitt startnummer, som er 1 i kraft av å være regjerende verdensmester. 

Det naturlige er å gå tilbake til 33. men egentlig ønsker nederlenderen å ta Ricciardos nummer 3. Det er dog avhengig av en regelendring, ettersom det ikke har gått to år siden Ricciardos siste Formel 1-løp. 

– Mitt favorittfall er 3, vi må bare se om det faktisk er mulig, sa Verstappen til nederlandsk presse. 

Regelen om frysing av nummere ble diskutert på forrige møte i Formel 1-kommisjonen, men Verstappen er avhengig av at et forslag til endring kommer opp og vedtas før neste sesong for å kunne bruke kompisens gamle nummer. 

Powered by Labrador CMS