Steve Røkland viste lovede takter i årets første NM-løp.

Steve Røkland er tilbake:

Klar for å tukte norgesmesteren

Den regjerende mesteren tok første stikk, men gullgrossisten Steve Røkland viser at Anders Kjær kan slås.

Publisert Sist oppdatert

RALLY: Steve Røkland er svært seiersvant i norsk rally, men den første sesongen i nasjonal medførte trøbbel underveis og sesongslutt allerede i august med to løp igjen på kalenderen. 

RALLY: Steve Røkland er svært seiersvant i norsk rally, men den første sesongen i nasjonal medførte trøbbel underveis og sesongslutt allerede i august med to løp igjen på kalenderen. 

Nå er Steve tilbake, og målet er klokkeklart. Han skal «klå» regjernede mester Anders Kjær og sikre NM-gullet i nasjonal tohjulstrekker. 

– Det er planen det! Jeg følte vi var på god vei i dag, men etter service ble det dessverre vanskelig, forteller Steve Røkland til Parc Fermé.

Anders Kjær er klar for utfordringen fra Røkland. 

– Steve sier det er på tide å ta deg..

– Ja, jeg skjønner jo at han sier det, humrer Kjær.

– Han er rask, det vet vi jo. Han er en av de raskeste vi har i tohjulstrekk, så det kommer helt sikkert til å bli kamp, fortsetter helgens vinner. 

Rask fra start

Rally-NM: Sigdalsrally 2026 (17.01.2026): 1. runde i Rally-NM 2026. På bildet: Roger Eilertsen og Steve Røkland.

Røkland viste et imponerende tempo fra start i Sigdalsrally, som var sesongens første NM-løp. Etter SS2 tok han en knapp ledelse i klassen, og etter første loop lå det an til en intens seierskamp mot Anders Kjær. 

– Jeg syns det var veldig gøy å kunne kjempe allerede fra første meter, forteller Røkland. 

En kort test er alt han har kjørt siden Rally Grimstad i august. Løpet er for øvrig det første med Roger Eilertsen i høyrestolen siden 2021, mens Marius Fuglerud som kjørte med Røkland i fjor nå kjører med nettopp Kjær.

– Det er sånn jeg egentlig har gjort det hele karrieren, for det har liksom ikke vært noe budsjett til å kjøre mye test, så da har det kanskje vært litt styrken min å bare sette meg i bilen og prestere fra første meter, sier Steve. 

I andre loop dro dog Kjær fra i tet, og han sikret med det en solid seier og en ypperlig start på sitt forsvar av NM-gullet. Røkland endte på andreplass, og forteller om utfordringer med lite pigg på dekkene. 

– Det er ikke så mye vi får gjort annet enn å kjøpe masse nye hjul. Jeg føler ikke det har så mye med kjøringa å gjøre, men vi må undersøke litt hvorfor det skjer. 

Krevende klasse

Røkland og Kjær kjører med samme chassis i klassen, men bilene er ellers utviklet på ulike måter. 

– Vi prøver å utvikle den litt etter litt, men vi viste hvertfall på de fire første i dag at det er mulig å slå han med den pakka vi har. Bare en hel dag uten problemer så skal vi klare å hamle opp med han, slår han fast. 

Men å ha en problemfri dag er en egen øvelse i klassen, noe som ble tydelig på Sigdal med utfordringer for en rekke førere. 

– Jeg var forberedt før i fjor at det kom til å bli en vanskelig sesong med mye teknisk, men at det skulle bli så ille som det ble i fjor hadde jeg ikke forestilt meg. Men det er jo ekstremt morsomme biler og kjøre, og det går fælt, også er bakdelen at det går litt i stykker. 

Røkland står med intet mindre enn 11 NM-gull fra før, men gullgrossisten vil ha mer, og han vil ikke minst sikre sitt første gull i klassen. Uansett er det en ekstra glede ved å prøve noen nytt etter flere år med dominanse i klassen for nyere tohjulstrekkere.

– Ja jeg føler det, det er en klasse med utrolig mange raske sjåfører og det er utrolig morsomt å kjøre. Jeg angrer ikke på det, avslutter Røkland.

Powered by Labrador CMS