Sensasjonelle prestasjoner i Bahrain – Vettel tok årets andre

Høydramatisk Formel 1-løp og flere skandinaviske poengplukkere.

Publisert

OBS! Denne artikkelen er mer enn tre år gammel.

Etter en relativt kjedelig sesongåpning i Australia ble Bahrains Grand Prix et løp i helt den andre enden av underholdningsskalaen.

(Skjermdump: Viasport)

Etter en relativt kjedelig sesongåpning i Australia ble Bahrains Grand Prix et løp i helt den andre enden av underholdningsskalaen.

OK, det var kanskje ikke like kaos-takter som i Baku i fjor, men både dueller, forbikjøringer og flere oppsiktsvekkende resultater ble fasit etter 57 runder på den ørkenlokaliserte banen.

Det utviklet seg etterhvert til å bli spenning om dekkholdbarheten da både soft-dekkene og medium-dekkene så ut til å slite raskere enn det som antakeligvis var kalkulert fra teamene. Ferrari og Sebastian Vettel i ledelse med soft-dekk, og Valtteri Bottas og Lewis Hamilton i Mercedes med medium-dekk.

Bottas «så rødt»

Det så ut til at medium-dekkene var den den lureste taktikken. For soft-dekkene så ut til ikke å holde ut helt mot slutten, noe vi ble vitne til etter en særdeles spennende duell mellom Bottas og Vettel helt på tampen av løpet.

– Disse dekkene var ferdige! Disse dekkene var virkelig ferdige for de siste 10 rundene. Grazie ragazzi. Mamma mia, mamma mia! var Vettels spontane reaksjon. 

– Hvordan klarte han det? Å få tilsynelatende utslitte dekk til å vare de siste ti rundene, undrer ekspertkommentator Henning Isdal.

Lewis Hamilton, som måtte starte helt nede på niende startposisjon, lot seg stresse enormt mot slutten av løpet da han forstod at det kunne være muligheter til å ta igjen Sebastian Vettel helt på slutten.

Valtteri Bottas, som holdt en solid andreplass gjennom hele løpet, tok også med seg Hamilton i innspurten mot Vettel.

– Jeg så rødt, fleiper Bottas i podieintervjuet.

– Å bli nummer to på denne måten, så få tideler bak, det er jo litt skuffende. Neste gang vil jeg ta ham, sier Bottas videre.

Fører

Team

Pit

Tid

Grid

1)Sebastian VettelFerrari11:32:01,9401
2)Valtteri BottasMercedes1+0,6993
3)Lewis HamiltonMercedes1+6,5129
4)Pierre GaslyToro Rosso2+1:02,2345
5)Kevin MagnussenHaas2+1:15,0466
6)Nico HülkenbergRenault2+1:39,0247
7)Fernando AlonsoMcLaren21 runde13
8)Stoffel VandoorneMcLaren21 runde14
9)Marcus EricssonSauber11 runde17
10)Esteban OconForce India21 runde8

Men, nok om topplasseringene, for det var flere gode plasseringer å spore fra førere som vi er vant til å finne fra midtre del av resultatlistene og ned.

Flest gratulasjoner går til franske Pierre Gasly i Toro Rosso, som både under treninger og kvalifisering viste gode takter i sin Honda-motoriserte bil.

Fransk unggutt sjokkerte

Gasly klinte til med en meget sterk fjerdeplass, desidert karrierebeste og også beste plassering for Toro Rosso i et løp siden Sebastien Bourdais tok fjerdeplass på Monza i 2008.

– Utrolig! Helt fantastisk. Tusen takk, folkens - nå kan vi virkelig kjempe, utbrøt en rørt og tårevåt Pierre Gasly over teamradioen etter målgang.

– Lurer på hva McLaren tenker om dette med denne Honda-suksessen, undrer F1-kommentator Atle Gulbrandsen.

Videre fulgte Kevin Magnussen med en femteplass, og bekrefter dermed at både han og teamet har farten inne til å blande seg inn i «best of the rest»-kampen for teamene og førerne.

Svenske Marcus Ericsson tok også en etterlengtet poengplass etter jevnt og godt taktisk gjennomført løp i sin Sauber, for første gang siden Monza i 2015. Ericsson kjørte inn til en meget god niendeplass, en tangering av plasseringen fra Monza.

Høydramatisk

I den andre enden av skalaen var det også noen følelsesmessige hendelser av den negative sorten. Kimi Räikkönen måtte bryte etter et høydramatisk pitstop der mekanikeren på venstre bakhjul ble overkjørt og fikk et stygt brudd i leggen som følge av påkjørselen.

Ellers hadde Red Bull også en meget tung helg der Max Verstappen måtte bryte etter at han punkterte på første runden, mens Daniel Ricciardo også måtte bryte etter kort tid på grunn av motorproblemer.

Powered by Labrador CMS