Espen Rohde er klar for nye eventyr denne sesongen.

Espen (18) klar for å ta Europa med storm:

Slik skal han leve opp til Fredric Aasbøs lovord

Nye utfordringer venter for driftingtalentet Espen Rohde, som har lært av Fredric Aasbø på veien mot den internasjonale debuten.

Publisert

DRIFTING: Han startet med drifting som 14-åring, og ble norgesmester som 16-åring. Nå tar 18 år gamle Espen Rohde steget ut i den store verden.

DRIFTING: Han startet med drifting som 14-åring, og ble norgesmester som 16-åring. Nå tar 18 år gamle Espen Rohde steget ut i den store verden.

I år er det nemlig ikke bare Tor Arne Kvia og Ørjan Nilsen som kjører i mesterskapet Drift Masters. Espen Rohde blir den tredje nordmannen på start. 

– Vi hadde egentlig en plan om å kjøre noen andre serier, men så fikk vi plutselig en invitasjon til å kjøre Drift Masters, og man kan jo ikke si nei til den sjansen, forteller Espen Rohde. 

Inspirert av Aasbø

Rohde lar seg inspirere av Norges store drifringstjerne Fredric Aasbø. Han er et forbilde av flere grunner, blant annet for å ha kommet seg til toppen uten store økonomiske muskler tidlig i karrieren. 

– Det er veldig fint å ha noen som har vært gjennom det samme, og som ikke har hatt budsjettet fra start. Han har jo fått det til, så vi vet jo at det er mulig. Fredric er jo så jordnær og han vil jo gjerne hjelpe alle han kan. Det er sånne som han vi trenger, som kan vise at det går an selv om du ikke har den største backingen fra start, forteller Rohde. 

For halvannet år siden var han på plass i USA for å følge Aasbø i aksjon, og Rohde ble imponert av det han fikk se. 

– Det var veldig gøy å se hvordan det fungerte der nede og hvordan hele teamet jobbet, men ikke minst hvor profesjonell Fredric er. Han ser på video mellom hver gang han kjører, og prøver hele tiden å finne ut av hva han kan gjøre bedre. Det er ikke noen pause, eller det han kaller pause er å se på noe han har gjort eller å se på noe på bilen. Det er noe veldig mange kan ta lærdom av, og noe vi har prøvd å ta lærdom av, slår unggutten fast. 

Og lovordene går i begge retninger. Aasbø har tidligere omtalt Rohde som det kanskje største driftingtalentet i Norge. Det gleder naturlig nok Rohde selv. 

– Det er gøy da! Jeg håper jo at vi kan stå inne for det. Det er jo tøft å leve opp til, men vi får prøve. Det finner vi ut av nå i år.

Gode tilbakemeldinger

Nå er bilen ute av garajsen, og på vei til Spania.

I fjor stilte Espen opp i en NRK-sak med tittelen «skoletaperen som ble norgesmester». Som tittelen indikerer landet saken om Espens reise fra å ikke trives på skolen til å briljere i bilsporten, og det har medført positive reaksjoner. 

– Det var veldig mange reaksjoner og tilbakemeldinger, og veldig mange gode tilbakemeldinger på det vi hadde fått til med tanke på bakgrunnen min med skoleproblemer og at vi fikk vist frem at det går an. Så det var veldig gøy å få det frem at selv om du ikke er så god på skolen så kan du fortsatt gjøre det veldig bra, sier han. 

Rohde fremhever at bilsporten kan hjelpe flere enn han selv, og fremsnakker DRIVE, som blant annet har vært sterkt engasjert i rallycross. 

– Jeg tror bilsport kan hjelpe veldig mange, for det er ikke alle som passer til lagidrett heller. Noen vil gjøre ting selv, og om du er ung og skal drive med lagidrett kan du raskt føle deg sett ned på av et lag. Og du er på et lag i motorsport også hvor du har teamet ditt med deg istedenfor. 

– Motorsport kan hjelpe veldig mange på forskjellige måter, og jeg tror at sånn som Drive holder på hjelper veldig mange. Om vi fortsetter å få sånne ting som Drive opp og frem tror jeg det kan hjelpe veldig mange unge med å komme seg ut og drive med noe i et miljø de føler seg velkommen i, fortsetter han.

Høyt nivå

Mesterskapet han skal kjøre heter altså Drift Masters, og selv om det ikke er like kjent som amerikanske Formula Drift mener Rohde at nivået faktisk er høyere. 

– Spør du meg så er Drift Masters det høyeste nivået i drifting i verden. Jeg mener det er høyere nivå der enn i Formula Drift. Du har 10 stykk som kan vinne og som er toppførere, så jeg mener det er det høyeste nivået i drifting. Men Formula Drift har gjort veldig mye riktig med tanke på promotering og det er jo veldig anerkjent, så til syvende og sist er målet å komme til Formula Drift. Det er dit vi vil, men Drift Masters er veldig på vei opp og det kommer seg veldig nå. 

På egne vegne er han usikker på hva han kan få til i et helt nytt mesterskap med alt det medfører, men målet er uansett topp 10. Da er du nemlig sikret en ny sesong uten å være avhengig av en invitasjon. 

Drift Masters Jarama
Søndag 18. mai
Topp 3212:30
Topp 1616:00
Topp 817:00
Få full oversikt på Helgeplanleggeren her!

– Det er jo de beste førerne fra hele verden fra topp 32 og ut. Du kan ikke komme inn i en duell og tenke at den her kan vi ta, for i Drift Masters er det hardt uansett hvem du møter. Målet er jo uansett å være best, men målet for året må være å bli topp 10 så vi får kjøre en sesong til, men det er steinhardt så det er vanskelig å si før vi har vært der, forteller Rohde. 

Drift Masters ruller i gang kommende helg i Spania, etter at åpningsrunden i Italia ble avlyst i forbindelse med Pavens død. 

Powered by Labrador CMS