IMSA, men ikke DTM. Det er planen for Dennis Olsen.

Derfor kjører ikke Dennis Olsen DTM

Ser vi på 2026-kalenderen passer det perfekt å kjøre DTM ved siden av IMSA, men slik blir det ikke for Dennis Olsen. 

Publisert

RACING: Sesongstarten nærmer seg for Dennis Olsen, som også i år starter med IMSA og 24-timersløpet på Daytona, som i fjor endte med seier. 

RACING: Sesongstarten nærmer seg for Dennis Olsen, som også i år starter med IMSA og 24-timersløpet på Daytona, som i fjor endte med seier. 

I år skal Olsen kjøre full IMSA-sesong for Ford, noe som betyr at det ikke er blir mulig å kjøre i Langdistanse-VM. Derimot er det tid i kalenderen til å kjøre DTM. 

Fords prioritering

Dog er det ingenting som tyder på at vi får en nordman til start i DTM denne sesongen. 

– Per nå så er det ingenting med tanke på DTM. Hovedprogrammet mitt er IMSA, og alt annet er ikke bestemt enda. Det har vært mye «push» for å få alt på plass der i god tid, også kommer resten av løpene senere, forteller Dennis Olsen i Parc Fermés podkast «Bilsporten». 

DTM, som nå kjøres med GT3-biler, er et svært anerkjent mesterskap, men for Ford sentralt er ikke dette en prioritet for fabrikkførerne. I de europeiske mesterskapene Haupt Racing som drifter Fords GT3-biler. 

– Hovedprioriteten for Ford har vært å få på plass både IMSA og WEC, som er deres hovedprioritet, også legger man en plan for andre løp rundt det senere. 

Færre løp

Dennis Olsen skal primært kjøre i USA denne sesongen.

Selv om muligheten teoretisk sett fortsatt ligger der avskriver 29-åringen at han er aktuell for å kjøre mesterskapet i 2026. 

– Kalendermessig er det mulig, men jeg tror nok ikke jeg kommer til å kjøre det. Selvfølgelig, det hadde vært kult, men samtidig så er hovedprioriteten på IMSA i USA som vi har et stort mål om å vinne, og da trenger vi hundre prosent fokus på det. Det kommer nok til å bli noen løp på siden, men akkurat hvilke er ikke hundre prosent bestemt enda. Å kjøre et fullt mesterskap til kommer jeg nok ikke til å gjøre, sier Olsen. 

Dennis har i flere år kjørt en hel rekke løp i en hel rekke mesterskap, men sånn blir det kanskje ikke i år, selv om kalenderen skal fylles opp litt ved siden av forpliktelsene i USA. 

– Det blir jo mindre enn jeg er vant til, men også mer testing, så bak kulissene så kjører man mer. Det tar mye tid, og det er mange forberedelser til løpene, så sånn sett kommer jeg nok til å være ganske opptatt, men kanskje kjøre færre løp.

Hør hele intervjuet med Dennis Olsen i podkasten Bilsporten:

Powered by Labrador CMS