Nytt løp og nye muligheter for Oliver Solberg, som returnerer til Estland etter fjorårets triumf.

Oliver Solberg tilbake i Rally Estland:

– Målet er å vinne

Han vil gjenta fjorårets suksess, men Oliver Solberg prøver også å lære av en trøblete periode.

Publisert

RALLY: Oliver Solberg er tilbake i Estland, hvor han tok en sensasjonell seier for et år siden.

RALLY: Oliver Solberg er tilbake i Estland, hvor han tok en sensasjonell seier for et år siden.

Det bringer med seg store forventninger til at han skal levere en ny seier med så godt som uendrede etapper og en god startposisjon.

– Målet er alltid å vinne, og etter i fjor så er det klart at målet er å vinne, men det har vært litt tøft i det siste og jeg tror det handler veldig mye om å få tilbake riktig følelse og å ikke prøve å jage etter den følelsen, og å komme i mål med et bra resultat. Om det betyr pallplass eller seier får vi se, forteller Oliver Solberg til Parc Fermé.

Tøff periode

Det har gått raskt hele sesongen, men flere løp har endt utenfor veien.

2026-sesongen, hans første fulle sesong i toppklassen, startet perfekt med en suveren seier i Rally Monte-Carlo. Gjennom våren og sommeren har det dog blitt vanskelig med en rekke avkjøringer og brutte løp.

– Det har vært krevende i en litt lenger periode. Jeg følte vel at jeg hadde en bra nullstilling i Portugal, men så var Japan litt frustrerende og Hellas var jo veldig frustrerende. Det var vel kanskje det aller mest skuffende med tidlig punktering, dårlig startposisjon og at jeg satte meg fast. Det var litt vanskelig å nullstille etter det, men jeg hadde to gode tester etter det og jeg må bare gjøre det beste jeg kan, sier Oliver.

I flere av løpene har ikke feilene i seg selv vært like store som konsekvensen tilsier, men en ting går igjen. Solberg ønsker å i større grad ta til takke med situasjonen han er i fremfor å alltid jage seier.

Rally Estland
Fredag 17. juli
Shakedown08:00
SS1 Raanitsa 112:03
SS2 Karaski12:56
SS3 Kanepi 113:49
SS4 Raanitsa 215:46
SS5 Karaski 216:39
SS6 Kanepi 217:32
SS7 Elva Linn18:35
Lørdag 18. juli
SS8 Pelpsiääre 108:56
SS9 Mustvee 109:49
SS10 Pelpsiääre 211:10
SS11 Mustvee 212:03
SS12 Kambja 114:48
SS13 Otepää 116:05
SS14 Kambja 216:58
SS15 Otepää 218:00
SS16 Tartu Vold19:35
Søndag 19. juli
SS17 Kääriku 110:05
SS18 Kääriku 212:00
Få full oversikt på Helgeplanleggeren!

– Å akseptere den posisjonen man var i med punktering og startposisjon og alt det der, og ta det som det kommer. Det har vært mange ulike scenarioer, og jeg tror at å bare akseptere den situasjonen man er i selv om man vet hva man kan og å ikke prøve å tvinge frem noe.

Tänak-hjelp

En del av problemet har vært å holde igjen nok tempo midt i en intens seierskampen.

– Det hadde nok ikke vært så vanskelig å lære seg om man lå som nummer fire eller fem, men når man kjemper mot Ogier og blir litt gitra blir det kanskje litt vanskelig å forstå hvor grensen ligger på alle mulige forhold med den farten man har. Det er vel å akseptere at i visse løp har jeg ikke så mye erfaring, og å være fornøyd med de resultatene som kommer. 

For øvrig var Ott Tänak på plass på en av testene. Tänak var Solbergs nærmeste konkurrent i fjorårets løp, og er nå testfører for Toyota etter å ha satt egen VM-satsing på pause. 

– Han var med en halv dag. Han ville prøve å forstå hvorfor han tapte i fjor. Jeg spurte om litt tips, men hva skulle jeg lære av meg sa han, du slo meg jo. Men man prøver alltid å lære noe, sier Solberg.

Samtidig medfører en vanskelig periode at han nå er nede på femteplass i mesterskapet, som medfører femteplass på veien på fredag. Det er normalt en stor fordel sammenlignet med eksempelvis VM-leder Elfyn Evans.

– Jeg må si jeg føler meg bra. Bilen føles bra, jeg føler meg rolig med å endelig ha litt erfaring fra løp med bilen. Det er ikke bare å gjøre det på grunn av at jeg gjorde det i fjor, men følelsen med bil og kjøring og noter kjennes roligere enn i andre løp.

Se alt fra Rally-VM på VG+ Sport og se alle sendetider i vår helgeplanlegger!

Powered by Labrador CMS