Christian Krognes havnet midt i krasjbonanza på Monza:
– Viljen til å ta risiko har gått opp
Søndagens løp i GT World Challenge Europa på Monza ble av det høyst kaotiske slaget og Christian Krognes ble fanget midt oppi dette.
RACING: Monza er ikke fremmed for kaos, men kaos av den typen feltet i GT World Challenge ble vitne til i går var av det ekstreme slaget. 15 biler brøt løpet og uttalige GT3-maskiner kom til mål med skader på bilen.
For Christian Krognes toppet dette en liste man helst ikke vil ha.
Kaos
– Det var et av de verre løpene jeg har kjørt rent kjøredisiplinsmessig. Det er ikke nødvendigvis kjørestandarden som har blitt verre, men viljen til å ta risiko har gått opp veldig de siste årene.
Krognes peker ut én grunn til at det er blitt som det har blitt, og hva som bidro til at begeret rant over for flere på Monza.
– Det har blitt så jevnt og så viktig med plassering på banen, så mange er villig til å ta masse risiko for å komme seg opp i feltet. Det blir et litt spesielt løp når man må fokusere på å holde seg på banen kontra å kjøre fort.
Potensiale
Krognes og co. holdt seg unna kaoset i starten, og i åpningsminuttene av løpet holdt de et godt tempo. Men etterhvert som løpet gikk sin gang og flere tok sjanser på strategien havnet Aston Martins nummer 34 i usynk med ledergruppen. Ytterligere skader på bilen bidro heller ikke til å gjøre dagen bedre.
- Vi startet bra og var nummer 20 etter 40 minutter, og så ble det strategigambling fra A til Å. For det første stoppet var vi definitivt med i kampen om seier. Så kom det en sikkerhetsbil som ga de andre et gratis pitstop og da var vi plutselig langt etter - nesten en runde bak. Det var ikke så mye å gjøre med det. Vi kjørte ut løpet men hadde en skade på bilen som gjorde at vi ikke hadde farten. Det ble som det ble og vi gjorde det vi kunne.
Sikkerhetsbilbonanza
Hele seks perioder bak sikkerhetsbilen preget løpet, og sving 1 ble et knutepunkt for samtlige av dem.
I starten braket flere biler sammen før første sving, som sendte Marvin Kirchhöfer ut på gresset og inn i Mustangen til Arjun Maini som startet løpet fra beste startspor. Hele ti biler var involvert i smellen og det måtte en lengre opprydning til før løpet kunne fortsette.
Med 20 minutter igjen kom årets største motorhavari. Mercedesen til Kiern Jewiss eksploderte på imponerende vis og røkla hele banen.
Bare kort tid etter omstarten kom hendelsen som avsluttet løpet. Kelvin van der Lidnde kjørte inn i Porschen til Alexey Nesov på vei inn i første sving, der Nesov videre traff Dienst, Perez Companc og Pera. Porschen rullet rundt, og løpet ble avsluttet bak sikkerhetsbilen.
Det neste løpet for Christian Krognes og langdistanseserien i GT World Challenge Europa blir 24-timers løpet på Spa Francorchamps 27. - 28. juni.