Martin Stenberg fikk en drømmesjanse.

Seier i Rally2-debuten:

– Det er klart man blir frista

Starten på Rally2-karrieren kunne ikke blitt bedre for Martin Stenberg (24), men unggutten tar ikke av og ser frem til å være tilbake i Rally4-bilen på hardt underlag.

Publisert

RALLY: – Blir det så mye kulere da?

RALLY: – Blir det så mye kulere da?

Svaret på det er for de aller fleste nei, når temaet er å få kjøre en Rally2-bil for første gang.

Under Kongsvinger Sprintrally fikk nemlig Martin Stenberg debuten i det som er norsk rallys toppklasse.

– Det var rått! Det går jo fælt, det akselrerer bra og det er lettkjørt. Det er egentlig bare moro, forteller Martin Stenberg til Parc Fermé.

Martin Stenberg kjører sin første sesong med Lancias nye Rally4-bil, og planen var egentlig å stille til start i den bilen også sist helg.

– Vi har litt jobb med Lanciaen. Vi har ikke fått kjørt på en stund, også hadde vi egentlig planer om å kjøre for å teste Lancian, men den er ikke klar. Da tilbydde Lars å låne bort Fiestaen, sier Stenberg.

Drømmesjanse

Det var denne bilen Martin Stenberg kjørte. Her fra fjorårets Rally Larvik med eier Egge bak rattet.

Lars er Lars Brinck Egge, som har stupt inn i norsk rallys toppklasse de siste par sesongene. I år kjører han det som i fjor var Eyvind Brynildsens gullbil, en Toyota GR Yaris Rally2, og dermed står en Ford Fiesta R5 ubrukt. 

– Du blir jo litt mer nervøs når du setter deg inn i en Rally2-bil, og du har jo en viss formening om hva det koster om det skulle gå i stykker. Det er det som kanskje er det verste, men når du kommer i gang så er det bare moro, sier Stenberg etter debuten.

– Det å skru av den konsekvenstenkingen, den er jo alltid i bakhodet. Men jeg følte vi klarte å kjøre fort og trygt, så da er vel det egentlig måten å gjøre det på, fortsetter han.

Det er ingen tilfeldighet at det var via Egge den første Rally2-muligheten kom. Via nå avdøde Valter Jensen, som var Egges onkel, oppsto samarbeidet på Hadeland.

– Vi server begge bilene, både Toyotaen og Fiestaen, også er vi serviceteam for han når han kjører løp.

– Jeg bygde den om fra grus til asfalt for å kjøre her nå, også er jeg med og hjelper til om han kjører og jeg ikke kjører eller om vi holder på i verkstedet. Også prøver jeg å få Lars til å skrive egne noter, beskriver Stenberg.

Klar for mer asfalt

Debuten endte meget bra med totalseier.

– Det er absolutt en bra start, så det er nesten så man burde gi seg på topp.

At det er siste gang han kjører Rally2 er nok tvilsomt, men unggutten tar ikke av etter debuten.

– Det er klart man blir frista. Det er det grommeste du får kjørt i Norge, men jeg tror at akkurat nå vil jeg faktisk fokusere på Rally4-kjøringen også kan vi heller ta Rally2 litt senere. Jeg kan selvfølgelig kjøre et sprintløp i ny og ne, men jeg vil heller ha flere mil i Lanciaen.

I Lanciaen har det vært høye topper og dype daler med både EM-debut og en kjemperulling. Utover NM-kjøring her hjemme er det tydelige ambisjoner om å kjøre mer utenlands.

– Vi måtte sende karosseriet til Tsjekkia for å bytte buret etter Aurskog, så vi har fått det tilbake nå og jeg hadde egentlig planer om å kjøre et rally i Tsjekkia 25. juli, som for øvrig Lars skal kjøre med Toyotaen, men det var noe papirstyr med det nye buret som gjorde at vi ikke fikk meldt oss på i tide. Så jeg tror at det først blir Grimstad, også ser vi an litt etter det.

Fra før har Stenberg erfaring fra det østerrikse mesterskapet hvor asfalt står i fokus, og han ser følgelig frem til at det nå er asfalt som står på programmet i de to neste NM-løpene.

– Jeg gleder med til Grimstad og å komme tilbake på asfalt igjen. Jeg merka det i Fiestaen også at det er asfalt jeg trives best på, slår han fast.

– Det blir et hardt beite. Marius har bra erfaring på asfalt, Herman Lie-Nilsen er rask på asfalt og har virkelig fått opp tempoet i år, Sindre er jo rask uansett. Grimstad blir et hardt rally for hele klassen, og om Karl Peder kommer i tillegg så er det jo klart at vi skal få konkurranse, avslutter Stenberg.

Powered by Labrador CMS