Broom-Mats: – Et eventyr jeg savner nesten hver eneste dag
Han er tidligere norgesmester med hjelm og kjøredress. Nå gjør Mats Brustad (30) enda større bilkarriere foran kameraet, men han innrømmer at han lengter tilbake til grasrota.
CROSSKART: Du har sikkert sett han i sosiale medier. Mats Brustad går under navnet «BroomMats» når han er ute på jobb verden rundt for TV 2 Broom med spektakulære biler og profiler i fokus.
Og han har også blitt et godt kjent fjes for mange der ute, spesielt gjennom sosiale medier. Bare på TikTok har han nå også bikket over 70.000 følgere på innholdet han deler fra sin biljournalistikk.
Et av årets høydepunkter både hva gjelder bil og bilsport her hjemme er Oslo Motor Show, hvor Broom har en sentral tilstedeværelse. På spørsmål om hva som er årets høydepunkt er det Ayrton Sennas Formel 1-bil fra 1989 som trekkes frem.
– Jeg tror ikke det er så vanskelig faktisk. Å se Formel 1-bilen til Senna er veldig stort, og bare å få den til Norge er ikke gjort av seg selv det, så jeg syns det er en imponerende jobb av Oslo Motor Show, forteller Mats Brustad til Parc Fermé.
Gull og bronse
Det kanskje ikke alle vet er at Brustad har lang fartstid i norsk bilsport. Fra 2011 til 2022 var han aktiv i crosskart, en gren som spesielt de siste årene har vokst enormt.
– Det er riktig! Jeg har jo kjørt aktivt motorsport og crosskart i det jeg tror var 12 år i NM og litt i EM. Det er et eventyr jeg savner nesten hver eneste dag, forteller Brustad.
Mats står også med solide meritter på CVen med NM-bronse i 2015 og NM-gull i 2018, begge deler i klassen som den gang bare het 250ccm. Nå kjent som Klasse 3.
Savner crosskart
Tre år etter forrige løp er det tydelig at interessen ikke har falmet. Kan det bli et comeback?
– Nå er det et par år siden vi tok en pause der, og jeg skulle gjerne kjørt mer, men det skjer så mye ellers i livet også vet jeg med meg selv at jeg blir så ivrig når jeg først satser på noe så jeg tror rett og slett ikke jeg hadde hatt tid til det akkurat nå. Men jeg savner det hele tiden.
Selv om han kanskje ikke stuper tilbake i crosskarten med det første er det ingen tvil om at miljøet verdsettes.
– Jeg har veldig lyst! For å være helt ærlig så går det på tid og penger, og at jeg er avhengig av faren min som har hjulpet til i alle år og skrudd. Så det er egentlig ikke meg det står på, men det er klart det skjer mye annet spennende også og mye i Broom. Jeg er veldig takknemlig for de årene vi fikk i crosskart, jeg mener jo det er verdens beste motorsport. Verdens beste miljø!