Solberg jakter suksess i lynraske Rally Finland:
– Helt sykt kult
VMs raskeste løp byr på utfordringer en nordmann aldri har klart å snu til seier.
RALLY: Oliver Solberg er klar for Rally-VMs raskeste løp. Denne uken kjøres Rally Finland med snittfart på nesten 130 kilometer i timen.
– Jeg tror det er det vanskeligste løpet hele året, men også det mest spennende løpet. Jeg snakket med Juha Kankkunen, og han sa «Jeg har sikkert krasja her like mange ganger som jeg har vunnet». Det handler om fart, og det er et vanskelig løp, men også helt sykt kult. Det er kombinasjonen av å ha det moro og å ha et ekstremt fokus, forteller Oliver Solberg til Parc Fermé like før det braker løs.
Pappa Petter har selv aldri vunnet Rally Finland. Andreplass i 2003 var det nærmeste han kom.
– Det er et ekstremt vanskelig løp. Det er jo ofte finner som vinner, men følelsen jeg har på raske veier er kanskje litt bedre enn det pappa hadde, så jeg håper jo at jeg kan gjøre et bra resultat, sier sønnen.
Flere endringer
| Rally Finland | |
| Torsdag 30. juli | |
| Shakedown | 08:01 |
| SS1 Harju 1 | 19:00 |
| Fredag 31. juli | |
| SS2 Laukaa 1 | 07:44 |
| SS3 Saarikas 1 | 08:45 |
| SS4 Sydänmaa 1 | 09:50 |
| SS5 Hoho 1 | 10:58 |
| SS6 Laukaa 2 | 13:48 |
| SS7 Saarikas 2 | 14:49 |
| SS8 Sydänmaa 2 | 15:54 |
| SS9 Hoho 2 | 17:05 |
| SS10 Harju 2 | 18:05 |
| Lørdag 1. august | |
| SS11 Parkkola 1 | 07:01 |
| SS12 Päijälä 1 | 08:42 |
| SS13 Västilä 1 | 09:36 |
| SS14 Leustu 1 | 11:05 |
| SS15 Parkkola 2 | 14:01 |
| SS16 Päijälä 2 | 15:42 |
| SS17 Västilä 2 | 16:36 |
| SS18 Leustu 2 | 18:05 |
| Søndag 2. august | |
| SS19 Himos-Jämsä 1 | 09:35 |
| SS20 Himos-Jämsa 2 - Power Stage | 12:15 |
Torsdag morgen startet ballet med shakedown I full fart. Solberg ble nummer tre bak teamkamerat i Toyota Takamoto Katsuta og Hyundai-fører Adrien Fourmaux.
– Jeg tror det var viktig at shakedown var såpass rett på med hopp og fart, og at man kan prøve å få litt følelse med en gang før i morgen. En utfordring blir det, men det hjelper at det er mange nye veier.
Sammenlignet med fjoråret er det gjort store endringer i løpet. 66% av etappene er nye eller endret på, og for første gang siden 2010 brukes ingen veier fra den velkjente Ouinpohja-etappen.
Torsdag kveld starter løpet med en kort superspesial, før det er full gass fredag. Eller blir det full gass?
– Njææ, det er vel alltid i bakhodet å ha et «clean» løp, men det gjelder jo alle. 110 prosent vet jeg ikke om jeg starter med, men hvertfall å få en god feeling og prøve å kjøre bra, så får vi se hvordan det ser ut, sier Solberg.
Tittelkamp
Solberg tok etter eget utsagn et viktig mentalt steg i Rally Estland, hvor det endte med andreplass etter en ryddig løpshelg uten hendelser.
– Det føles bra. Det kommer til å bli ekstremt jevnt, men følelsen er bra og selvitllitten er god.
I Estland tok Solberg kun et poeng mindre enn vinneren Sami Pajari, og selv om han er nede på femteplass i mesterskapet henger han fortsatt med i tittelkampen. Samtidig gir femteplass et godt utgangspunkt på veien fredag.
– Jeg er ikke langt bak andreplassen for eksempel, eller tredjeplassen, så realistisk sett er det jo mulig å gjøre en god avslutning på sesongen og kjøre seg opp. Målet er å finjustere ting fra første halvdel av sesongen der farten var bra men det manglet litt detaljer.
Se Rally-VM på VG+ Sport, og se alle sendetider i vår guide!