Martin Holt tester ut rallylivet etter flere år i gokart.

Fra gokart til rally:

– En ganske rar overgang

Norsk rally fenger, og rekrutterer også førere rett fra gokartbanen.

Publisert

RALLY: Det finnes mange veier til en rallybil, men for de fleste unge lovende har det gått via kjøring på løst underlag. Et av unntakene fant vi hos eneste fullførende og dermed seirende fører i debutantklassen i årets NM-åpning på Sigdal. 

RALLY: Det finnes mange veier til en rallybil, men for de fleste unge lovende har det gått via kjøring på løst underlag. Et av unntakene fant vi hos eneste fullførende og dermed seirende fører i debutantklassen i årets NM-åpning på Sigdal. 

17 år gamle Martin Holt har kastet seg inn i sporten etter årevis med asfalt som underlag og gokart som verktøy. 

– Vi bestemte oss for å begynne med rally i år. Vi har kjørt gokart en stund så vi bestemte oss for å bytte litt på. Sånn det ser ut nå så blir dette det siste året i gokart, så vi får se. Rally er moro så vi tror vi fortsetter med det, forteller Holt til Parc Fermé. 

Nye erfaringer

Bilen ble kjøpt i fjor høst, og etter en dag med testing var det klart for debut i Smådølsprinten. Neste stopp var Sigdalsrally, som var det første fullverdige løpet med ni etapper, NM-status og alt som hører med. 

– Vi hadde en test også kjørte vi Smådølsprinten, også er vi her i dag, og vi tar alt som en test for det er bare for å få erfaring og å komme til mål, sier Holt, som altså lykkes med den målsettingen. 

En stor del av jobben ligger i forberedelsene, og gjennomkjøringen av etappene var noe av det som gjorde størst inntrykk i debuthelgen. 

– Hvordan er det å kjøre et NM-løp da?

– Det er moro! Det var en lang dag med gjennomkjøring i går, også i dag har det gått greit. Vi var en liten tur av veien, men ellers greit.

Overgang til bil

Full gass på skogen for debutant Martin Holt.

Også blant noen av de mest anerkjente førerne i NM-sammenheng kan vi spore gokart-bakgrunn, men overgangen rett fra gokart til rally skiller seg fra likevel fra normalen der crosskart er en vanligere vei inn til rally eller rallycross.

– Det er en ganske rar overgang fra astalt på bane til rally på skogen, forteller unggutten. 

Likevel har det altså vært som en suksess å regne til nå. Holt har hatt med seg Kjetil Flåten i høyrestolen, som også sørget for at unggutten ble satt på prøve i bilcross i fjor høst. 

– Jeg syns det går greit, det er jo selvfølgelig uvant å kjøre bil men jeg har kjørt en del isbil også, så overgangen til bil går greit, men overgangen til fremhjulstrekk og utpå vanlige veier er vanskelig, men det går fint, sier Holt. 

– Da regner jeg med vi får se mer til deg i rally?

– Ja kanskje det!

Powered by Labrador CMS