Følger vinneroppskriften
Bilen har vist seg å være en suksessoppskrift i klassen. Nå hopper nye førere inn for å jage toppresultater.
RALLYCROSS: Vinteren er her, og det er fortsatt noen måneder å vente frem til sesongstart i Rallycross-NM på Lånkebanen 9. og 10. mai.
Likevel står det ikke stille i norsk rallycross. Blant førerne som forbereder seg til en ny sesong i x antall garasjer finner vi flere spennende planer.
Ny bil - samme klasse
I fjor høst var beskjeden fra Mats Marthinsen klar. Tiden var inne for å skifte beite fra klasse 1 med synkende deltakelse, og denne sesongen ventet nye utfordringer i klasse 2.
Med fremhjulsstrekk har det dog vært krevende å holde følge med de argeste konkurrentene, og Marthinsen tar derfor grep før neste sesong.
– Nå har jeg bytta bil! Det blir bakhjulstrekk neste år, forteller Mats Marthinsen til Parc Fermé.
22-åringen stiller opp med en Mazda RX7 i 2026, og målet er naturlig nok å forbedre årets fjerdeplass.
– Jeg har lyst til å prøve noe nytt, også var det ikke så mange deltakere i klasse 1, og i klasse 2 har vi sett at vi er så langt bak i startene, så vi må egentlig bare prøve noe nytt, forteller han.
Ung utfordrer
Bilen har vist seg å være en suksessoppskrift, noe blant annet Lasse Aaberg viste med gull i 2024. I en nyere Mazda RX8 var det i år Petter Fuglestveit som hentet hjem gullet i klassen.
Den suksessen er det flere enn Marthinsen som vil være med på. 16 år gamle Emil Weydahl ruller inn i en ny sesong med nettopp en Mazda RX7 kjøpt fra nevnte Lasse Aaberg. Det ble først omtalt av rallycross.no.
Unggutten kom opp fra gokart og crosskart, og hoppet bukk over junior og klasse 1. De to siste sesongene har han kjørt en Ford Fiesta, og i 2026 skal det altså jages resultater i Mazda RX7.
Rallycross-NM ruller i gang på Lånkebanen 9. og 10. mai. Se hele kalenderen her! Kort ned ventetiden ved å sjekke ut vår tjeneste RX stats eller ved å sjekke ut kalendere og bilder i vår nettbutikk!