Formel 1-testing:
Ferrari fascinerer
Testingen er unnagjort og om to uker er det alvor. Før sesongstarten i Formel 1 er det Ferrari som tiltrekker seg mye av oppmerksomheten.
FORMEL 1: Årets Formel 1-testing er nå overstått. Fem dager i Barcelona og seks dager i Bahrain har vært forberedelsen teamene har fått med helt nye biler frem mot sesongstarten i Australia i mars.
I forkant av enhver sesong handler mye om Ferrari, og det gjelder i økt grad når syv ganger verdensmester Lewis Hamilton er en del av førerduoen. I Bahrain har teamet levert flere raske runder, og de avslutter på topp på siste testdag signert Charles Leclerc. Det er dog to andre faktorer som virkelig skaper overskrifter.
Rask fra start
Tidligere denne uken viste Ferrari frem en bakvinge som kan snus helt rundt. Hva formålet er, og om dette er noe de vil ta i bruk i sesongen, er fortsatt uvisst.
| Formel 1-test Bahrain - fredag | ||
| 1. Charles Leclerc | Ferrari | 1:31.992 |
| 2. Lando Norris | McLaren | +0.879 |
| 3. Max Verstappen | Red Bull | +1.117 |
| 4. George Russell | Mercedes | +1.205 |
| 5. Pierre Gasly | Alpine | +1.429 |
| 6. Oliver Bearman | Haas | +1.495 |
| 7. Andrea Kimi Antonelli | Mercedes | +1.924 |
| 8. Alexander Albon | Williams | +2.157 |
| 9. Fernando Alonso | Aston Martin | +2.223 |
| 10. Carlos Sainz | Williams | +2.350 |
| 11. Oscar Piastri | McLaren | +2.360 |
| 12. Esteban Ocon | Haas | +2.502 |
| 13. Isack Hadjar | Racing Bulls | +2.519 |
| 14. Valtteri Bottas | Sauber | +3.298 |
| 15. Nico Hülkenberg | Sauber | +4.027 |
| 16. Sergio Pérez | Red Bull | +8.850 |
| 17. Lance Stroll | Aston Martin | – |
Ikke minst har Ferrari hatt gode starter. Med årets biler er teamene avhengig av å ruse motoren lenger for å komme i gang, og dette har blitt pekt på som en sikkerhetsutfordring. I Bahrain har man testet å hale ut starten med fem sekunder, noe som har hjulpet samtlige team med å komme i gang, men det er Ferrari som har de beste startene.
Det italienske teamet har ikke trengt å ruse motoren like mye for å komme i gang, og under en prøvestart på torsdag var det mange som la merke til at Lewis Hamilton raste forbi konkurrentene med den klart beste starten. Det kan bli en avgjørende faktor når test gjøres om til alvor om ikke konkurrentene klarer å oppnå det samme.
– Jeg tror vi har mye potensial, men for å vinne et løp må man også komme ganske bra i gang, og jeg tror de to startene jeg har hatt var verre enn min verste start noensinne i Formel 1, forteller Mercedes-fører George Russell.
Mye har også handlet om Mercedes både på og av banen. Mange skal ha det til at Mercedes har funnet et smutthull i regelverket med sine motorer som gjør at de kan kjøre med et økt kompresjonsforhold. Det skal nå stemmes over om dette skal kontrolleres ved 130 grader, men det vil i så fall kun gjelde fra og med 1. august.
Ute på banen har Mercedes igjen levert varene med raske runder og relativt få tekniske utfordringer. Red Bull og McLaren føyer seg også inn i rekken blant de som viser seg frem i toppen, og det ser med andre ord positivt for det vi har blitt vant til at er Formel 1s fie beste team.
Aston Martin sliter
| Formel 1-testing 2026 - runder kjørt | ||||
| Team | Barcelona | Bahrain 1 | Bahrain 2 | Totalt |
| Mercedes | 500 | 282 | 428 | 1210 |
| Ferrari | 441 | 420 | 318 | 1179 |
| Haas | 391 | 390 | 398 | 1179 |
| McLaren | 276 | 422 | 387 | 1085 |
| Racing Bulls | 319 | 327 | 400 | 1046 |
| Audi | 235 | 354 | 420 | 1009 |
| Red Bull | 303 | 343 | 322 | 968 |
| Alpine | 275 | 318 | 354 | 947 |
| Williams | 0 | 422 | 383 | 805 |
| Cadillac | 164 | 319 | 261 | 744 |
| Aston Martin | 65 | 206 | 128 | 399 |
Bak toppteamene er det flere team som opererer litt i det stille, noe som ofte er et godt tegn på testing. Haas, Williams og Racing Bulls virker å være godt i rute, mens eksempelvis Williams har vært mer på bakfoten.
Verre er det for Audi og Cadillac som er ferske i Formel 1. Mest trøbbel og timer i garasjen har det vært for Cadillac, som i motsetning til Audi ikke tar over for et eksisterende team og må lære alt fra start.
Ikke minst sliter Aston Martin med å henge med konkurrentene. Teamsjef Adrian Newey har innrømmet at de har vært bakpå i utviklingen av bilen, og de var betydelig forsinket til testingen i Barcelona. Teamet som nå kjører med Honda-motorer sliter med batteriproblemer, og fredag ble det kun seks runder for Lance Stroll før han sto fast i grusfella etter det som så ut til å være et teknisk problem. Farten har heller ikke vært oppløftende når teamet først har fått kjørt.