Alpine-sjefen om Norge:
– Jeg har fremdeles familie der
Alpine har allerede nå overgått fjorårets poengsum, og sikter stadig høyere. Sjefen selv har norsk tilknytning.
FORMEL 1: Sporten har som kjent opplevd en real oppsving de siste årene, spesielt etter at Liberty Media overtok styringen – og attpåtil tok grep rundt markedsføringen. En ikke ubetydelig Netflix-serie har også fungert som drahjelp, spesielt blant yngre tilhengere.
Dette har følgelig ført til at både førere og høytstående teammedlemmer har fått kjendisstatus, men det er ikke alle som er like fremtredende og glad i oppmerksomheten som andre.
Lastebilsjåføren
En av disse er Steve Nielsen, som siden 2025 har innehatt rollen som administrerende direktør hos Formel 1-teamet Alpine. Sammen med den omstridte veteranen Flavio Briatore, har Nielsen styrt teamet gjennom en av teamets vanskeligste perioder under 2025-sesongen, frem mot et lysere 2026.
Britiske Steve Nielsen er selv som veteran å regne, i Formel 1-sammenheng. 61-åringen har innehatt flere ulike roller gjennom sin 40-år lange karriere innenfor sporten. Det hele startet som lastebilsjåfør, før han var innom flere ulike administrative roller hos blant annet Lotus og Tyrrell-teamene. Etter sakte men sikket å ha steget i gradene, ble han på 90-tallet utnevnt som Sporting Director hos Benetton- og senere Renault-teamet.
Nielsen har også hatt perioder i Formel 1-administrasjonen og roller innenfor det internasjonale bilsportforbundet (FIA), før han til slutt returnerte til Enstone. Flere husker nok bakgrunnen for ansettelsen, da Nielsen overtok stafettpinnen etter daværende teamsjef Oliver Oakes – samtidig som det ble gjort strukturelle endringer internt i teamet etter Oakes avgang.
Norske aner
Nielsen er ellers kjent for å være en privat personlighet, som sjeldent er å finne fremst på avisforsidene. Da Parc Fermé var på plass under Historic Monaco Grand Prix, traff vi på Steve Nielsen – som da var ikledd sivilt sammen med familien.
Selv om det er mangt og meget en normalt kunne spurt briten med over 40 års erfaring i feltet om, var det hovedsakelig ett spørsmål Parc Fermé var nødt til å få besvart – en gang for alle. Er Nielsen et norsk etternavn?
– Ja, faktisk, svarer Nielsen ovenfor Parc Fermé.
– Jeg har norsk slekt. Mine oldeforeldre kom fra Oslo-området, fortsetter Nielsen.
Nielsen innrømmer selv at han ikke har særlig god oversikt over slektstreet, men forteller at han har en fetter som nylig har dykket ned i familiens historie – og undersøkt Nielsen-navnet.
– Selv om jeg aldri har vært i Norge, så har jeg fremdeles familie der, sier Alpines Managing-Director, før han velvillig lar seg avfotografere for Parc Fermés lesere.
For Nielsen – og andre fremmøtte – var arrangementet i Monaco en mimrehelg – spesielt for norskættede Nielsen, som fikk betraktet flere av bilene til team han selv arbeidet for tidlig i sin karriere. Både Tyrrell og Lotus var til stede med flere generasjoner Formel 1-biler, som Parc Fermé har omtalt i en egen sak om arrangementet.
Snudd utviklingen
Alpine opplevde en marerittsesong i 2025, hvor teamet endte helt i bunnen av konstruktørmesterskapet – med 22 poeng. Etter Nielsens ansettelse – som trådte i kraft høsten 2025 – tok Alpine kun poeng i ett løp, nemlig under Sao Paolo Grand Prix.
Lykken har imidlertid snudd, og Alpine er nå på vei oppover resultatlistene igjen etter at det nye tekniske regelverket ble tatt i bruk – i forkant av 2026-sesongen. Bare under sesongens fire første løp har Alpine allerede kapret flere poeng enn under hele fjorårssesongen - 23 poeng så langt. Nielsen og Co. befinner seg etter Miami Grand Prix på en 5. posisjon i konstruktørmesterskapet.
– Fjoråret var vanskelig, men dette året har så langt vært veldig positivt – og vi håper å kunne fortsette det, oppsummerte Nielsen overfor Viaplay i forkant av helgens løp.