Førerne ber om endring:
– Håper virkelig at de lytter til oss
Oliver Bearmans krasj skaper reaksjoner. Carlos Sainz står i spissen og ber FIA om å lytte til førernes ønsker.
FORMEL 1: I Japan Grand Prix smalt det for Oliver Bearman. Briten krasjet i en fart på 308 kilometer, og sammenstøtet ble målt til 50G. Bearman haltet bort fra bilen etter krasjen, men ble senere klarert av det medisinske teamet.
Hendelsen oppsto da Bearman kom opp bak Franco Colapinto, som kjørte betydelig tregere i Spoon-svingen. Det endte med at Bearman kjørte langt ut og krasjet ut av løpet i en voldsom fart.
– Det var en massiv overfart, rundt 50 km/t, som er en del av disse nye reglene, og vi må venne oss til det, men jeg følte også at jeg ikke fikk mye plass, gitt den enorme overfarten jeg hadde, sa Oliver Bearman.
Kritisk
Nå reagerer også Carlos Sainz. Williams-føreren er president for førerforeningen, og fremhever at førerne har advart FIA om sikkerhetsrisikoen knyttet til det nåværende regelverket.
– Det er problemet når man bare lytter til teamene, at de vil synes at løpet er greit fordi de kanskje koser seg med å se det på TV-en, fortalte Sainz til mediene etter søndagens løp.
– Fra et førerperspektiv, når dere kjører mot hverandre og innser at det kan være en hastighetsforskjell på 50 km/t, så er det faktisk ikke racing, slår han fast.
FIA, Formel 1 og teamene skal sammen vurdere mulig endringer i reglementet i forkant av Miami Grand Prix i starten av mai.
– Uansett håper jeg virkelig at de lytter til oss, og at de fokuserer på tilbakemeldingene vi har gitt dem, i stedet for bare å lytte til lagene. Jeg håper at de kommer opp med en plan for Miami som forbedrer situasjonen, og også en plan for fremtiden til dette regelverket for å fortsette å forbedre det. Selv om du ikke kan forbedre alt for Miami, ta et nytt godt steg i Miami og deretter et stort steg for, jeg vet ikke, om det er neste år eller senere i sesongen, avslutter Sainz.
Vurderer endringer
Det internasjonale bilsportforbundet har kommet med en uttalelse i etterkant av Bearman-krasjen.
– Etter ulykken med Oliver Bearman under den japanske Grand Prix og bidraget fra høye slutthastigheter til ulykken, ønsker FIA å gi følgende avklaringer. Siden innføringen har 2026-forskriftene vært gjenstand for pågående diskusjoner mellom FIA, teame, motorprodusenter, førere og FOM. Disse forskriftene inkluderer utformingen av dette en rekke justerbare parametere, spesielt i forhold til energistyring, som muliggjør optimalisering basert på reelle data, heter det i uttalelsen.
Forbundet peker videre på de ventede møtene om endringer i regelverket den kommende månenden. Samtlige aktører har fått bedre tid til å ta en fot i bakken ettersom løpene i Bahrain og Saudi-Arabia er avlyst, og at neste stopp på kalenderen er Miami Grand Prix i starten av mai.
– Det har vært den gjennomgående holdningen til alle interessenter at en strukturert gjennomgang vil finne sted etter sesongåpningen, slik at tilstrekkelig data kan samles inn og analyseres. En rekke møter er derfor planlagt i april for å vurdere hvordan de nye forskriftene fungerer og for å avgjøre om det er behov for noen forbedringer. Eventuelle potensielle justeringer, spesielt de som er knyttet til energihåndtering, krever nøye simulering og detaljert analyse. FIA vil fortsette å jobbe i tett og konstruktivt samarbeid med alle interessenter for å sikre best mulig resultat for sporten, og sikkerhet vil alltid være et kjerneelement i FIAs oppdrag. På dette stadiet ville enhver spekulasjon om arten av potensielle endringer være forhastet. Ytterligere oppdateringer vil bli kommunisert når tiden er inne, uttaler FIA.