Norbert Jr Plaszewski har all grunn til å smile etter årets NM.

Norbert (14) sikter høyt etter etterlengtet NM-triumf

Endelig nådde han det store målet her hjemme, men internasjonalt er ambisjonene langt større.

Publisert Sist oppdatert

GOKART: – Endelig satt den!

GOKART: – Endelig satt den!

Han har prøvd flere ganger, men nå gikk det endelig veien for Norbert Jr. Plaszewski. Under sist helgs Gokart-NM på Varna var det han som krysset mållinjen først i finalen i OKN-klassen, og dermed er han årets norgesmester.

– Det betyr veldig mye. Det har vært mange NM som har gått veldig dårlig, men endelig klarte jeg å komme først i mål, forteller Norbert Jr. Plaszewski.

Etterlengtet

Det gikk unna hele helgen for gullvinneren.

Med unntak av et heat var det Norbert som hadde kontroll i tet frem til finalen, som også gikk i hans favør med seks sekunders margin.

– Det var bare en runde jeg mista litt kontroll i første sving, men ellers var det alt under kontroll, beskriver finalevinneren.

Hele veien hadde han følelsen av at tempoet var der til å endelig sikre NM-gullet, men kunne noe gå galt nå igjen?

– Egentlig så har jeg kjent det hele tiden. Det var litt sånn «kommer noe til å gå galt?» med mekanisk feil eller å kjøre ut eller noe sånt, så det var alltid litt spørsmål i hodet, men endelig har jeg kommet i mål først og jeg er norgesmester. Det er sykt deilig!

Drømmer stort

OK-N er en klasse som ikke er så vanlig i Norge, og som ikke har blitt kjørt denne sesongen før i NM, men internasjonalt er det stor deltakelse. Plaszewski har i Norge kjørt i Junior 125, hvor det har endt med pallplasser i alle løp så langt denne sesongen. Hovedfokuset er likevel WSK-løp i Italia.

WSK-mesterskapene i gokart kjøres i Italia, og er anerkjent for å ha et svært høyt nivå. Dennis Hauger og Martinius Stenshorne har sammen med en rekke nåværende Formel 1-førere vunnet WSK-mesterskap på veien mot toppen.

I år har Plaszewski kjørt løp i WSK Euro Series for teamet Zanchi Motorsport, og i slutten av august starter WSK final cup. 

– Det neste er WSK, kanskje Formel 4 også gå opp til Formel 1, forteller han.

For det står ikke på ambisjonene hos den nybakte norgesmesteren, som likevel er klar over hvilken oppgave som ligger foran ham. Målet er uansett klokkeklart.

– Jeg vil se meg selv i Formel 1. Det blir jo vanskelig, mye trening og mye kjøring i Italia og WSK som jeg driver med nå, men om jeg trener nok tror jeg at jeg klarer det, avslutter Norbert Jr. Plaszewski.

Powered by Labrador CMS