
Snorkelføre på Sørvestlandet – disse imponerte i søla i Vikedal
Ufyselige forhold, lite sikt, magnetiske vanndammer og flere solide seire og pallplasser etter opprykk fra C- og B-finale var det som preget årets andre NM-runde i crosskart.
CROSSKART: De som fulgte Rallycross-NM i fjor husker kanskje hvor krevende forhold det var under runden i Vikedal på Sørvestlandet?
De som parallelt er interessert i crosskart skulle i alle fall få et enormt flashback sist helg, for om mulig var værforholdene enda mer krevende og fyselige da ett av de største norgesmesterskapene i norsk bilsport skulle gjennomføre sin andre NM-runde.
Verdifull erfaring fra B-finale
I den minste klassen hva gjelder motorvolum, men en av de største hva gjelder deltakelse, så var det Oliver Fredriksen kom seg raskt av plata fra bakerste startspor i A-finalen for Klasse 1. Da gjorde han lurt i å ta ta alternatvisporet på første runden der han kom ut i fri bane - og ikke minst fri sikt. Det var Håkon Prestrud som holdt teten, mens pole-sitter Magnus Bakken akkurat kom seg ut rett foran Fredriksen etter alternativsporet.
Etterhvert har Fredriksen tatt seg forbi Maggen, mens Prestrud i ensom majestet kan sikre sin andre seier på rad for året ved å komme først ut av alternativsporet. Dessverre hektet unggutten fra Kråkstad i en enorm vanndam i utgangen av alternativsporet, og blå stående mens han kunne se både Fredriksen, Bakken og Daniel V. Skeie passere, mens Lucas Bye Eggen var uheldig og ikke klarte å unngå et sammenstøt med Prestruds parkerte kart.
Til slutt var det Vestfossen-gutten Fredriksen som fra B-finale og bakerste startspor som kunne slippe jubelen løs for årets første norgescupseier foran Bakken og Skeie. Og det var kanskje ingen ulempe å komme nettopp fra B-finalen.
– Oliver starter fra helt bakerste ledd, kommer godt ut fra start og har allerede sett i B-finalen hvor vanndammene er, så han unngikk og kjøre i disse noe som gjorde at han avanserte plass etter plass, skriver teamet hans på Facebook.
Seiret fra C-finale

For selv om det ofte ikke er fordelaktig å måtte gå veien fra lavere finaler for å ha sjanser om topplassering i A-finale, så var ikke Fredriksen alene om å kjøre seg opp. Den største bragden kom kanskje i Klasse 2, signert Jørgen Sørlie. Med enkel seier i C-finalen ble B-finalen en enda mer krevende affære - der mer enn halve feltet slet voldsomt i møkkaværet i Vikedal. Men Sørlie og Peder K. Johansen snodde seg rundt vanndammene og berget seg helskinnet til A-finalen.
Og der viste også Jørgen Sørlie høyt tempo, med kanonstart fra bakre ledd som vi så ved flere tilfeller. Deretter havnet han i en tettrioen med Håkon Jacobsen Lund og Alvin Brøderud, som kjempet om den reelle kampen om seieren da Sørlige drøyde alternativsporet til slutten av finalen. Men da Lund og Brøderud havnet i et sammenstøt helt på tampen, så var veien åpen for at Sørlie kunne stikke av med maks uttelling, helt fra C-finale som sitt utgangspunkt.
– En litt pessimistisk Jørgen sa vi gir ikke opp før det er over, fikk justert litt dempere og diverse til regnet. Prøvde finne flyten og holde roen. da ble seier i C, B og A-finalen, skriver teamet på Facebook.
Overlegne seierherrer
I Xtreme junior-klassen, som har NM-status for første gang i år, så var det forhåndsfavorittene Sebastian Isaksætre og Olliver Tveiten Sollie som tok starten. Etter en halv runde tok Sollie seg opp i teten. Disse to fikk kjøre relativt uforstyrret i front, mens Anniken Lindfjord lenge lå an til tredjeplassen.
Men ut av alternativen treffer både hun og sambygdingen Theo Johansen en enorm vanndam, og begge snurrer og blir stående. Da var det i stedet fritt fram for Lauritz Heum til å ta seg opp til tredjeplass, og slik stod rekkefølgen.
Over til Klasse 3, kjent som den gamle 250-klassen, hvor regjerende mester Even Hoff Knai har vist seg som «the man to beat» også denne sesongen, og unggutten hadde en pangstart fra beste startspor og tok kommandoen umiddelbart. Bak fulgte Leander Lindland og Troy Petersen, men de skulle få en vesentlig tøffere kamp om de resterende pallplassene.
Den nevnte vanndammen etter alternativsporet har gjort livet surt for mange førere underveis i finalene, og det holdt nesten på å gå galt også for Knai. Men han reddet inn karten så vidt, og hadde god nok luke ned til at han ikke tapte nevneverdig på det. I mellomtiden hadde Jon arne Aass Weberg og Isak Stjern Rød fått kjøre relativt uforstyrret da de tok alternativsporet senere, og det skulle også bli disse to som karret til seg de siste pallplassene, bak en overlegen Knai.
Klasse 4, gamle 650-klassen, hadde også en relativt udramatisk finale foran seg. Pole-sitter Jonas Sørlie snurret seg vekk fra en potensiell pallplass og kanskje seier, og da var veien åpen for regjerende mester Sondre Brendryen til å kontrollere inn en A-finale-seier på uforstyrret vis. Han videre var det Sebastian Myhr Bjerkli og Henrik Eid som kapret de øvrige pallplassene, og med det ble det hundre prosent trønderuttelling på seierspallen i den gamle toppklassen i Crosskart-NM.

Dobbeltseier til Hvaal
Den nåværende toppklassen Xtreme hadde én overlegen fører denne helgen, og det var Jens Hvaal - som også vant sesongstarten på Finnskogbanen. Larvikingen hadde også en kanonstart fra beste startposisjon, men det hadde også B-finalistene Thomas Eek Murstad og Aleksander Wiik fra bakerste rad.
Disse to la presset videre på Hvaal de første rundene, der Murstad var først i alternativsporet mens Wiik fortsatte å jage Hvaal i tet. Murstad ble så liggende rett bak Sindre Trøyterud etter å ha vært i alternativsporet, noe som åpnet avstanden opp til Hvaal og Wiik som kjempet om de øverste plassene.
Da Wiik så skal forsvare andreplassen sin fra alternativsporet ender også han opp med å bli stående i vanndammen som har felt flerfoldige førere tidligere i finalene, mens B-finalist Murstad da karrer seg opp til andreplassen. Den andre B-finalisten Wiik berger den siste pallplassen rett foran nesa på Trøyterud, mens Hvaal helt uforstyrret i front unne sikre sin andre seier på rad for året.